اینهیبیتور چیست؟

ممانعت کننده یا اینهیبیتورها افزودنی هایی هستند که با ایجاد تغییر و تحول بر روی سطح فلزات، محیط و یا هر دو، خوردگی را تحت کنترل در آورده، شیوه عمل انها ایجاد اختلال در واکنش های آندی، کاتدی و یا هر دو آنهاست که باعث کاهش سرعت خوردگی می گردد. ممانعت کننده ها را می توان بر حسب مکانیزم و ترکیب طبقه بندی نمود. با توجه به ترکیب ممانعت کنننده ها به دو دسته اصلی معدن و آلی تقسیم می گردند. برحسب مکانیزم عمل به دونوع مشخص باز دارنده تقسیم می شوند :

نوعA: که لایه یا فیلمی محافظ روی سطح فلز تشکیل داده یا نوعی واکنش با فلز انجام می دهند.

نوع B: موادی که قدرت خورندگی محیط را کم می کنند.

ضمنا بازدارنده های AB هم وجود دارند که هم می توانندبا فلز واکنش انجام داده و هم قدرت خورندگی محیط را کم کنند، ولی همیشه یکی از خاصیت ها حاکم بر دیگری است. بازدارنده های نوعA بسیار متداول بوده در حالی که بازدارنده های نوعBکمتر متداول هستند. لازم به ذکر است که ممانعت کننده ها از نظر فلز، محیط خورنده، درجه حرارت و غلظت معمولا منحصربه فرد هستند. غلظت و نوع ممانعت کننده ای که در یک محیط خورنده بایستی استفاده شوند با آزمایش و تجربه تعییم می گردند واین گونه اطلاعات را معمولا از ممانعت کننده ای که در یک محیط خورنده بایستی استفاده شوند با آزمایش و تجربه تعیین می گردند و این گونه اطلاعات را معمولا از تولید کنندگان آن مواد می توان دریافت نمود. در صورتی که غلظت ممانعت کننده کمتر از اندازه کافی بتشد. ممکن است خوردگی تسریع شود، مخصوصا خوردگی های موضعی مثل حفره دار شدن.

لذا در صورتی که غلظت ممانعت کننده کمتر از اندازه کافی باشد، خسارت بیشتر از موقعی خواهد بود که ممانعت کننده اصلا بکار برده نشود. برای پرهیز از این خطر بایستی غلظت ممانعت کننده همواره بیش از مقدار مورد نیاز باشد و غلظت آن بطور متناوب تعیین گردد. موقعی که دو یا چند ممانعت کننده به یک سیستم خورنده اضافه گردند، تاثیر آنها گاهی اوقات بیشتر از تاثیر هر کدام به تهایی است.

خوردگی یکی از مشکلات عمده در صنایع به شمار می آید که سالانه مبالغ هنگفتی را به خود اختصاص می دهد. وقفه در تولید، زیان هفتگی چه از نظر تولید هیدروکربن و چه از نظر هزینه تعمیرات در پی خواهد داشت. بنابراین سلامت تجهیزات در طول عمر مفید آنها یک مساله اساسی به نظر می رسد. استفاده از بازدارنده های خوردگی سال هاست که به عنوان یکی از روش های کارآمد در صنایع بکار گرفته می شود.

اینهیویتورها در چیلرهای جذبی بر پایه‌های مولیبدات و کرومات عرضه می‌گردند.

اینهیبیتور

موارد مصرف و کاربرد اینهیبیتور :

  • محلول های آبی از اسیدهایی که در فرآیندهای تمیز کردن فلزات بکار می روند مثل اسید شویی
  • آب های طبیعی، آب های تهیه شده برای سرد کردن در مقیاس صنعتی با PH طبیعی
  • محصولات اولیه و ثانویه از نفت و پالایش و حمل و نقل آن
  • خوردگی گازی و اتمسفری ئر محیط های محدود در حین حمل و نقل و انبار کردن و موارد مشابه
4/5 - (2 امتیاز)